Przejdź do stopki

Trasa rowerowa "Kaszëbskô Stegna"

Treść

Przebieg trasy rowerowej

Długość trasy 20 km
Trudność trasy :

  • Szymbark – Krzeszna bardzo trudna
  • Krzeszna – Stężyca średnio trudna

Trasa prowadzi przez malownicze tereny Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w gminie Stężyca. Są to tereny o wybitnych walorach krajobrazowych, obejmujące m.in. pasmo Wzgórz Szymbarskich z najwyższym szczytem Wieżycą (329 m npm charakteryzują się bogactwem jezior, lasów, stąd bierze swój początek rzeka Radunia. Tutaj znajdują się najciekawsze miejsca na Kaszubach jak: Wieża Widokowa na Wieżycy, Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, Ogród Botaniczny w Gołubiu, dworek Wybickich w Sikorzynie, cmentarzysko kurhanowe w Uniradze. W pobliżu trasy rowerowej znajduje się sporo kwater agroturystycznych, które oprócz noclegu oferują też smaczne dnia kuchni regionalnej. Są to idealne warunki do rozwoju turystyki, zwłaszcza turystyki aktywnej.

Na trasie zostały ustawione mapy z przebiegiem trasy-na Wieżycy, w CEiPR w Szymbarku, w Pierszczewie
i Stężycy. Trasę oznakowano z pomocą tabliczek z sylwetką rowerzysty i roweru i paskiem w kolorze czerwonym oraz nazwą Kaszebsko Stegna. Tabliczki zostały umieszczone na wszystkich ważniejszych skrzyżowaniach na trasie. Oprócz tego zaplanowano na trasie miejsca odpoczynku, które oznaczono za pomocą niebieskich trójkątów z sylwetką rowerzysty i kierunkiem w kolorze czerwonym i nazwą przystanku. W tych miejscach zostały ustawione stoły, ławki, stojaki na rowery Na odcinku Wieżyca-CEPR Szymbark trasa prowadzi ścieżką przyrodniczą Pod Wieżycą (na mapie oznaczono z pomocą zielonych prostokątów). Z CEPR do wsi trasa prowadzi droga asfaltową. Z Szymbarka do Krzesznej trasa prowadzi żółtym szlakiem turystycznym. Następnie czerwonym szlakiem w stronę Pierszczewka do przydrożnego krzyża. Z tego miejsca aż do Stężycy trasa jest oznakowana za pomocą wyżej przedstawionych znaków. Na mapie pokazane są dodatkowe trasy rowerowe.
Dojechać do trasy można pociągiem, najlepiej wysiąść na stacji Wieżyca, stamtąd szosą nad torami w stronę Krzesznej, i drugą szosą w lewo pod górę( bardzo stromy podjazd) do Szymbarka i dalej na parking pod wieżę widokową na Wieżycy.

* Początek trasy rowerowej z parkingu pod Wieżą Widokową na Wieżycy-dalej Ścieżką Przyrodniczą -,,Pod Wieżycą” do CEPR Szymbark. Droga prowadzi przez las. Zanim wyruszymy na szlak,najpierw musimy wejść na wieżę widokową, skąd możemy podziwiać piękno krajobrazu Kaszub. W pobliżu wieży jest położony rezerwat,,Szczyt Wieżyca”.Rower zostawiamy na przystanku rowerowym na parkingu pod wieżą.

Droga do CEPR w Szymbarku prowadzi ścieżką przyrodniczą do szosy,a dalej w lewo i następna droga w prawo. Koniecznie należy się tutaj zatrzymać, aby zwiedzić to miejsce z Najdłuższą Deską Świata, Dom Sybiraka, Dom do Góry Nogami itp. Czas zwiedzania około 1,5 godz. Odległość z parkingu do CEPR- 2,4 km. Tuż za wejściem na teren ośrodka są ustawione stojaki na rowery. W roku 2012 zostanie tutaj uruchomiona wypożyczalna rowerów.

* Z CEPR w stronę wsi Szymbark, zjeżdżamy w dół szosą, przecinamy drogę powiatową i jedziemy koło kapliczki w stronę Patuł żółtym szlakiem,ulicami Sportową, Rzemieślniczą a następnie Spacerową w stronę Krzesznej. Zjazd od ulicy Spacerowej do Krzesznej charakteryzuje się dużymi spadkami terenu, bez dobrych hamulców nie da się bezpiecznie zjechać z tych wzniesień. Droga prowadzi polami, dojeżdżamy do pierwszych zabudowań i skręcamy lekko w lewo pod górkę, po prawej żywopłot z modrzewia a po lewej transformator, zjeżdżając z góry docieramy do Krzesznej. Kierujemy się w lewo na wiadukt kolejowy, jedziemy z górki czerwonym szlakiem do krzyża i skręcamy w prawo w stronę Nowych Czapli. Od skrzyżowania poruszamy się oznaczoną trasą rowerową. Po lewej stronie drogi mamy jezioro Patulskie, dojeżdżamy do starej chaty kaszubskiej w Pierszczewku, w prawo prowadzi czerwony szlak pieszy którym dojedziemy do jeziora Ostrzyckiego, a dalej do rezerwatu,,Ostrzycki Las”. Nad jeziorem Ostrzyckim jest wypożyczalnia sprzętu wodnego. Odległość CEPR Szymbark-Krzeszna-3,6 km

* Wracamy na szlak rowerowy jedziemy droga polną nad jeziorem Patulskim przez Pierszczewko.
W tej miejscowości po lewej stronie drogi zobaczymy ciekawe zbiory oraz kamienie o historii Kaszub. Są to prywatne zbiory Państwa Schymichowskich. Dalej i skręcamy w prawo pod górę. Po lewej stronie zostawiamy jezioro Patulskie. Drogą polną przez las dojeżdżamy do skrzyżowania dróg, po lewej stronie mamy las modrzewiowy, a po prawej las świerkowy. Jedziemy w lewo pod górkę w stronę Pierszczewa przez Kamyszki. W Pierszczewie znajduje się jeden z przystanków na trasie rowerowej. Tutaj możemy odpocząć, zapoznać się
z historią miejscowości,zostawić rower i zejść nad jezioro Patulskie( około 300 m). Odległość Krzeszna-Pierszczewo 3,6 km

*Z tego przystanku jedziemy pod górę w stronę jeziora i grodziska Zamkowisko. W tym miejscu jest następny przystanek na trasie. Tutaj można się wykąpać w krystalicznie czystej wodzie jeziora Zamkowisko, zapoznać się z historią tego miejsca.

*Stąd jedziemy w prawo pod górkę, na skrzyżowaniu dróg skręcamy w stronę Starych Czapli, droga prowadzi przez las, za lasem w lewo, w drugą drogę. Jedziemy w stronę Smokowa, dojeżdżamy do kapliczki,na tym skrzyżowaniu dróg jedziemy prosto, dojeżdżamy do krzyża i tu też prosto w stronę leśniczówki Uniradze. Za leśniczówką przy drodze znajduje się następny przystanek na tej trasie. W tym miejscu znajdą Państwo informacje o historii cmentarzyska kurhanowego. Trasa ze Smokowa do Stężycy prowadzi głównie przez las. Odległość Pierszczewo- Uniradze - 6,4 km, Uniradze –Stężyca 4,3 km
* Z Uniradze do Stężycy przez las zgodnie z oznaczeniem. W Stężycy jedziemy ulicą Polną do ulicy
9 go Marca, dalej drogą 214 w stronę Klukowej Huty, mijamy kościół św. Katarzyny, dojeżdżamy do następnego przystanku na trasie w pobliżu szkoły podstawowej. Tutaj możemy zostawić rower, zwiedzić zabytkowy kościół, zjeść coś dobrego i udać się na spacer nad jezioro Raduńskie lub Stężyckie, czy też skorzystać z noclegu. Jeżeli starczy Państwu sił to warto udać się do Węsior,do kamiennych kręgów drogą przez Gapowo.

Wrócić do Wieżycy można ta samą drogą lub przez Żuromino-Borucino-dalej szosą w stronę Kartuz,
dojeżdżamy do końca jeziora Raduńskiego Górnego, w pobliżu Ośrodka Sosnówka, dalej przez las, przecinamy szosę Zgorzałe-Przewóz i wąską szosą jedziemy przez las do Uniradze, a stamtąd czarnym szlakiem
do Gołubia (tutaj znajduje się dworzec PKP) w stronę Ogrodu Botanicznego. Stąd musimy się cofnąć na czarny szlak którym dojedziemy do Szymbarka lub Wieżycy. Droga powrotna to też około 20km.

źródło: http://www.koronapirsna.pl

Zdjęcia