Przejdź do stopki

Szlaki turystyczne

Treść

Szlak wodny: Kółko Raduńskie

Długość Kółka Raduńskiego wynosi około 40 km, czas spływu około - 2 dni. Kółko Raduńskie są to połączone w nieregularne koło jeziora przypominające kształtem naszyjnik. Jest to ponad 25 zbiorników wodnych w systemie rynien polodowcowych w całości położonych na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, z których niemal wszystkie nadają się do uprawiania sportów wodnych i pływania. Wody w jeziorach są w przeważającej części II klasy czystości.

Nie wysiadając prawie z kajaka, można opłynąć cały opisywany teren. Spływ kajakowy można rozpocząć od Stężycy następnie poprzez Borucino, Chmielno, Zawory, Ręboszewo, Ostrzyce, Gołubie aż do jeziora Lubowisko położonego w odległości jednego kilometra od Stężycy. Trasa szlaku kajakowego przebiega od jeziora Raduńskiego Górnego w kierunku jeziora Raduńskiego Dolnego dalej wpływa do jeziora Kłodno następnie biegnie przez jezioro Białe do jeziora Małe Brodno, które łaczy się z jeziorem Wielkie Brodno, które z kolei łączy się z jeziorem Ostrzyckim. Struga o długości 150 m łączy jezioro Ostrzyckie z jeziorem Potulskim, które łączy się z jeziorem Dąbrowskim, które z kolei łączy się z jeziorem Lubowisko. Szlak turystyczny kajakowy jezior raduńskich tzw. Kółko Raduńskie 

Szlak pieszy: Wzgórza Szymbarskie tzw. Czarny
Szlak wkracza na teren gminy Stężyca we wsi Wieżyca i biegnie na trasie; Wieżyca - Szymbark - Potuły - jezioro Kniewo; Gołubie - Leśnictwo Uniradze - Zgorzałe - jezioro Raduńskie - Łączyno -Wygoda Łaczyska. Długość szlaku na terenie gminy Stężyca wynosi około 23 km.

Szlak pieszy: Szlak Kaszubski tzw. "Czerwony"
Szlak turystyczny rozpoczyna się na terenie gminy Stężyca we wsi Wieżyca i przebiega przez: Krzeszna - jezioro Potulskie - wieś Pierszczewo - jezioro Zamkowisko - wieś Gołubie - jezioro Dąbrowskie. Długość szlaku na terenie gminy Stężyca Wynosi około 12 km.

Szlak pieszy: Kręgi Kamienne
Szlak turystyczny na terenie gminy Stężyca przebiega na odcinku jezioro Długie - wieś Niesiołowice. Długości szlaku na terenie gminy Stężyca wynosi około 5 km.