Przejdź do stopki

Uruchomienie Podstacji Zespołu Ratownictwa Medycznego w Stężycy

Uruchomienie Podstacji Zespołu Ratownictwa Medycznego w Stężycy

Treść

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. informuje, że od 1 lipca 2024 roku, w porozumieniu z Gminą Stężyca, nad bezpieczeństwem zdrowotnym mieszkańców oraz turystów regionu będzie czuwał całorocznie przez 7 dni w tygodniu nowo uruchomiony przez niego Podstawowy Zespół Ratownictwa Medycznego w nowej podstacji w Stężycy.

Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie dostępności i szybkości reakcji służb medycznych w regionie Kaszub, który charakteryzuje się dużym ruchem turystycznym, zwłaszcza w sezonie letnim. Gmina Stężyca to dynamicznie rozwijający się region, liczący około 10 tysięcy mieszkańców. Gmina ta inwestuje znacząco w rozwój infrastruktury, zarówno drogowej, jak i społecznej, aby sprostać rosnącym potrzebom mieszkańców oraz licznych turystów odwiedzających ten malowniczy zakątek Kaszub. Szybki rozwój infrastruktury, w tym nowe drogi i obiekty użyteczności publicznej, sprzyja zwiększaniu dostępności do różnych usług, w tym również medycznych.

Nowa podstacja umożliwi znaczące skrócenie czasu dojazdu zespołu ratowniczego do potrzebujących pomocy medycznej. Obecnie średni czas dotarcia do pacjenta wynosi 15 minut, a dzięki podstacji szacuje się, że ten czas zostanie znacząco skrócony. W zakresie działalności zespołów ratownictwa medycznego czas reakcji jest kluczowy dla bezpieczeństwa zdrowotnego. Podstacja Zespołu Ratownictwa Medycznego będzie udzielać pomocy w gminach Stężyca, Sulęczyno, Sierakowice, Kartuzy, Kościerzyna. Ponadto dodatkowo w razie nagłej konieczności karetka może zostać zadysponowana również w inne rejony np. gminy Dziemiany, Lipusz, Nowa Karczma, dzięki czemu zwiększa się bezpieczeństwo mieszkańców i turystów tych regionów.

Zwiększenie liczby zespołów medycznych jest szczególnie ważne w regionie, który jest wyjątkowo atrakcyjny turystycznie i odwiedzany przez tysiące turystów rocznie. Podstacja zapewni nie tylko lepsze zabezpieczenie medyczne dla osób przebywających w licznych ośrodkach wypoczynkowych, na kempingach oraz nad jeziorami, ale również poprawi poczucie bezpieczeństwa mieszkańców regionu.

Zgodnie z decyzją Ministra nr PRM-I.6310.2.22.2024.AK z dnia 24 czerwca 2024r., wprowadzone zostały zmiany w Wojewódzkim Planie Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, zwiększające liczbę karetek z 102 do 112. Od dnia 1.07.2024 swoją działalność rozpoczynają m.in. nowe całoroczne ZRM P tj. Ujeścicko-Łostowice 24h/dobę, Osowa 12h/dobę, kosakowo 12h/dobę, Czarna Dąbrówka 12 h/dobę, Luzino 12h/dobę oraz Stężyca 12/dobę.  

W pierwszej fazie działalności zespół ratownictwa medycznego Szpitala Specjalistycznego  w Kościerzynie sp. z o.o. w nowej podstacji w Stężycy, będzie działał w trybie 12-godzinnych dyżurów, co pozwoli na stopniowe zwiększanie dostępności usług medycznych w miarę rozwoju podstacji. W przyszłości zespół ten będzie mógł pracować w trybie całodobowym, co jeszcze bardziej zwiększy bezpieczeństwo zdrowotne w regionie.

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. do tej pory w ramach systemu posiadał 3 karetki systemowe wchodzące w skład Państwowego Ratownictwa Medycznego: 1 karetkę typu „S” (specjalistyczną z obsadą 3 osób, w tym: lekarza, pielęgniarza specjalisty lub ratownika medycznego oraz ratownika medycznego kierowcy) oraz 2 karetki typu „P” (podstawowe z obsadą 2 osób, w tym: ratownika medycznego lub pielęgniarza specjalisty oraz ratownika medycznego kierowcy), w tym jeden zespół realizujący usługi w ramach podstacji w Starej Kiszewie. Rocznie karetki Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. pokonują ponad 120 tys. km celem ratowania życia i zdrowia mieszkańców regionu powiatu kościerskiego, kartuskiego, bytowskiego, chojnickiego i starogardzkiego. W ubiegłym roku nasze zespołu ratownictwa medycznego zrealizowały ponad 600 wyjazdów ratunkowych na tereny gminy Stężyca/powiatu kartuskiego, z czego znaczna część dotyczyła nagłych wypadków podczas aktywności turystycznych i rekreacyjnych. Obecnie, od 1 stycznia 2024 roku, Zespoły Ratownictwa Medycznego Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. zrealizowały już 295 wyjazdów w rejonie gminy Stężyca. Nowa podstacja pozwoli na szybszą i skuteczniejszą reakcję na zdarzenia nagłe zagrażające życiu i zdrowiu, co bezpośrednio wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego w regionie. Wzmocnienie systemu ratownictwa medycznego w regionie to także korzyść dla lokalnej społeczności, która będzie mogła liczyć na szybką pomoc w nagłych przypadkach.


Porozumienie w sprawie uruchomienia podstacji ratownictwa medycznego jest wynikiem współpracy władz lokalnych i służb medycznych, dążących do zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego. Cieszymy się, że możemy ogłosić tę inicjatywę, która znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Gminy Stężyca oraz gości, którzy przyjeżdżają w malowniczy region Kaszub – podkreśla Marzena Mrozek, prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.


Kaszuby to region o niezwykłej urodzie, bogaty w jeziora, lasy i malownicze krajobrazy, które przyciągają turystów przez cały rok. Dzięki nowej podstacji ratownictwa medycznego odwiedzający mogą czuć się jeszcze bezpieczniej, wiedząc, że pomoc jest zawsze blisko.


Zapraszamy do śledzenia dalszych informacji na temat działalności podstacji w Stężycy na stronie www.szpital-koscierzyna.pl oraz na oficjalnym profilu w mediach społecznościowych szpitala

 

Kontakt dla mediów:

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp.  z o.o.

ul. A. Piechowskiego 36 83-400 Kościerzyna

Marta Lorek pełnomocnik ds. marketingowych

e-mail: marta.lorek@szpital.koscierzyna.pl

tel. 58 686 01 48 lub 533 331 979