Przejdź do stopki

Edukacyjny spacer po Kaszubach 9 sierpnia 2022 (10:30-17:00)

Edukacyjny spacer po Kaszubach 9 sierpnia 2022 (10:30-17:00)

Treść

Dnia 28 czerwca 2022 r. w naszym powiecie miało miejsce niezwykłe wydarzenie artystyczno – historyczne, w ramach Roku Wybickiego. Fundacja – Muzyka – Sztuka – Kultura.com zorganizowała edukacyjny spacer śladami twórcy Hymnu Narodowego Józefa Wybickiego. W programie wycieczki uczestnicy tego wydarzenia mieli możliwość zapoznania się z historią życia wybitnego działacza państwowego, prawnika i poety. Tłem tej niezwykłej lekcji historii były dwie posiadłości rodu Wybickich w Będominie i Sikorzynie.

O stronę historyczną spotkania zadbał Kustosz Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie Pan Przemysław Rey (także potomek znakomitego rodu poetów i mężów stanu).

Takie spotkanie z historią uwrażliwiło uczestników nie tylko patriotycznie ale pobudziło wyobraźnię związaną z rzeczywistością dnia codziennego czasów Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego oraz czasów zaborów. Po wspólnym zorganizowanym przez organizatora obiedzie „spacerowicze” mogli zasiąść do jeszcze jednej uczty, tym razem duchowej. Przed dużym gronem słuchaczy wystąpiła mezzosopranistka Izabela Kopeć wraz z pianistą Pawłem Rydlem. W programie goście usłyszeli pieśni wybitnych twórców, jak: Hahn, Debussy czy Piazzolla. Dopełniły je utwory instrumentalne Chopina i Szymanowskiego. Dla słuchaczy atrakcją stało się wykonanie pieśni Ludomira Rogowskiego – polskiego kompozytora zmarłego na obczyźnie (w Chorwacji), którego ambasadorką i popularyzatorką jest Pani Izabela Kopeć. Po gorąco przyjętym koncercie przyszła kolej na gorącą kawę, którą słuchacze pochłaniali z wypiekami na twarzach  i emocjami w pamięci.

A następne takie przechadzki…już wkrótce.

Te niezwykłej klasy wydarzenia odbędą się 26 lipca br. oraz 9 sierpnia br., zbiórka o godzinie 10.30 przy pomniku Józefa Wybickiego. Uwieńczeniem spacerów będą koncerty pieśni w wykonaniu Izabela Kopeć - mezzosopran i Ewa Pelwecka – fortepian.

Niestety liczba miejsc w tym evencie jest ograniczona, warto więc zapisać się w formie e-mailowej pod adresem: biuro@fundacja-muzyka-sztuka-kultura.com