Przejdź do stopki

"Plac przy kanale sercem wsi" w Kamienicy Szlacheckiej

Treść

Od niedawna w samym centrum Kamienicy Szlacheckiej podziwiać można niezwykły malunek. Jego elementami są kiosk z częściowo opróżnionymi półkami, przed nim charakterystyczna dla czasów PRL-u kolejka. Mural powstał na ścianie stodoły znajdującej się w centrum wsi i nawiązuje do historii wsi i obiektu, który rzeczywiście znajdował się w pobliżu. W sobotnie popołudnie dokonano uroczystego przecięcia wstęgi i prezentacji dzieła mieszkańcom.

Pomysł zrodził się dwa lata temu podczas spotkania Kaszubianek i rady sołeckiej. Na mural przeznaczono ścianę ponad 100-letniej stodoły, która należy do państwa Kiedrowskich. Największym wyzwaniem okazała się kwestia tego, co ma przedstawiać malunek. Inspirację przyniósł materiał Polskiej Kroniki Filmowej. Uwieczniono na nim m.in. budowę remizy oraz centrum miejscowości, gdzie znajdował się kiosk. Miejsce to było ośrodkiem lokalnego życia. Okazało się też idealnym pomysłem na mural.

Mural powstał dzięki wsparciu pozyskanemu z projektu "Ja, Ty, My... Sąsiedzi", który realizuje Kaszubski Uniwersytet Ludowy.  To konkurs grantowy skierowany do organizacji i grup nieformalnych, które chcą aktywnie działać na rzecz swojego sąsiedztwa. Założeniem projektu jest wspieranie i rozwijanie takich pomysłów, które angażują mieszkańców i budują poczucie wspólnoty. Część funduszy przekazał także samorząd gminy Stężyca.

Fotorelacja z uroczystego odsłonięcia muralu w ramach projektu "Plac przy kanale sercem wsi" w Kamienicy Szlacheckiej.
Wydarzenie zostało wsparte przez Samorząd Gminy Stężyca.