Fotorelacja z obchodów Święta Niepodległości w Szymbarku

Niepodległość znaczy wolność, słowa najpiękniejsze

Delegacje, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Gminy Stężyca uczcili w poniedziałek w Szymbarku 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości rozpoczęła msza święta, której przewodniczył ksiądz proboszcz Grzegorz Fąferko. Przemarsz pod pomnik Szymbarskich Zakładników poprowadziła Gminna Orkiestra Dęta ze Stężycy. Po odśpiewaniu hymnu narodowego oraz odmówieniu modlitwy przemówienie wygłosił wójt gminy Tomasz Brzoskowski. Następnie pod pomnikiem złożono wieńce i kwiaty. Uczniowie Zespołu Kształcenia i Wychowania w Szymbarku przygotowali krótki montaż słowno-muzyczny pod kierunkiem nauczycieli: Dominiki Bronk i Grzegorza Brylowskiego. W pięknych słowach młodzież przypomniała bohaterstwo i niezłomność Polaków walczących o niepodległą Polskę. Ich poświęcenie dla Ojczyzny obrazują szczególnie słowa znanej pieśni: "Bodaj po to być warto żołnierzem, (...) żeby widzieć, padając w ataku, Polskę wolną i czystą jak łza". W pamięci wszystkich pozostanie również fragment wiersza, który podkreśla rolę i wymiar współczesnego patriotyzmu: "Ojczyznę moja zrozumieć, poznać, pokochać szczerze, by w ważnych chwilach pamiętać, że wciąż do niej należę".

(tekst: D. Bronk)