Za nami pierwszy rok działalności nowej Biblioteki w Stężycy

W ciągu pierwszych 12 miesięcy funkcjonowania Instytucji Kultury w nowoczesnym Parku Kulturowym w Stężycy, książnicę odwiedziło ponad 27000 osób. Blisko połowa z tych odwiedzin związana jest z działalnością Auli Multimedialnej, w której regularnie odbywają się spektakle, koncerty, projekcje, konkursy oświatowe oraz szkolenia i zebrania organizacji działających przy bibliotece. Od 8 marca 2022 roku, czyli pierwszego dnia działalności biblioteki w nowym gmachu, w Auli zrealizowanych zostało 120 ogólnodostępnych spotkań i wydarzeń kulturalnych. Dodatkowo odbywały się liczne spektakle i projekcje, z których skorzystały szkoły i przedszkola z terenu gminy i okolic.

Cieszące się ogromną frekwencją, koncerty piosenek Disney’a dla dzieci oraz wizyta Zespołu Teatralnego „Niepospolite Ruszenie ze spektaklem familijnym „Kłopotliwa nagroda”, na dobre otworzyły najmłodszej publiczności drzwi do regularnych wydarzeń muzyczno-kulturalnych w Stężycy.  Niewątpliwym sukcesem ostatnich tygodni można też ogłosić rockowo-bluesowy koncert walentynkowy Basi Kawy z Zespołem, który dzięki dźwiękom unikalnych elektrycznych skrzypiec i wyjątkowej oprawie multimedialnej na długo zapadnie w pamięci licznie zebranej publiczności.

Biblioteka odnotowała 30% wzrost liczby czytelników, którzy bardzo chętnie korzystają z usług i udogodnień, proponowanych przez prężnie działający obiekt. Biblioteka, poza stale rozrastającym się księgozbiorem, oferuje udział w licznych spotkaniach klubu książki, spotkaniach autorskich, warsztatach czytelniczych, komputerowych i kreatywnych oraz atrakcyjnych lekcjach bibliotecznych dla szkół.  Co trzecie wydarzenie organizowane w bibliotece kierowane było do  gminnych placówek oświaty.

W 2022 roku biblioteka zrealizowała obszerny projekt #OdysejaKaszubska2022, który w okresie letnim oferował mieszkańcom gminy rozmaite warsztaty sztuki ludowej, wycieczki i wydarzenia kultywujące tradycje kaszubskie. Zadanie realizowane było z programu EtnoPolska w ramach dotacji przyznanej przez Narodowe Centrum Kultury. To nie jedyny grant jaki dyrektor biblioteki, Marta Krupińska wraz z zespołem pracowników pozyskała dla gminnej Instytucji Kultury. Obecnie książnica realizuje projekt #KULTuraPOwstania1863  dofinansowany ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe – 1863-1864”.

Dzięki dodatkowym środkom przekazanym z budżetu Gminy Stężyca, od tego roku lokalna społeczność zyskała możliwość udziału w stałych zajęciach rozwijających, które proponuje Gminna Instytucja Kultury. Są to warsztaty musicalowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych, zajęcia umuzykalniające dla najmłodszych oraz warsztaty naukowe „Poczuj chemię do nauki” dla dzieci i młodzieży szkolnej. Szczegółowe informacje udzielane są w bibliotece, na FB @ Gminna Biblioteka Publiczna w Stężycy (proszę oznaczyć na FB) oraz telefonicznie pod numerem telefonu: 58 684 33 54.

Świętując pierwszy rok działalności nowej biblioteki, Wójt Gminy Stężyca oraz dyrekcja biblioteki wraz z zespołem pracowników zapraszają do udziału w cyklu wydarzeń, które w dniach 6-10 marca proponuje mieszkańcom Gminna Instytucja Kultury. Szczegóły dostępne są na załączonym plakacie.

Do zobaczenia w bibliotece!