DYSTRYBUCJA TABLETEK JODKU POTASU W SYTUACJI WYSTĄPIENIA ZDARZENIA RADIACYJNEGO

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, przekazało na teren Gminy Stężyca za pośrednictwem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach tabletki zawierające jodek potasu.

Przygotowanie tabletek z jodkiem potasu to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości.

Wydanie preparatu w punktach wydawania (PWTJP) nastąpi po decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o rozpoczęciu akcji wydawania tabletek jodku potasu.

PLANOWANE PUNKTY WYDAWANIA JODKU POTASU W GMINIE STĘŻYCA

• Borucino – świetlica
  • Nowe Czaple – strażnica OSP
  • Gapowo – świetlica
  • Gołubie – strażnica OSP
  • Kamienica Szlachecka – strażnica OSP
  • Klukowa Huta – świetlica
  • Łączyno – świetlica
  • Łosienice – świetlica
  • Niesiołowice – świetlica
  • Nowa Wieś – świetlica
  • Pierszczewo – świetlica
  • Sikorzyno – świetlica
  • Stężyca – UG Stężyca
  • Stężycka Huta – świetlica
  • Szymbark – strażnica OSP
  • Zgorzałe – strażnica OSP
  • Żuromino - świetlica

Punkty te zostaną uruchomione niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu o konieczności rozpoczęcia dystrybuowania tabletek wśród ludności – niezależnie od pory dnia czy nocy.

Komunikaty o rozpoczęciu dystrybucji przekażemy na stronie www.gminastezyca.pl, Facebooku.