Wybudowanie pod Stężycą (ok. 2,5 km na płd.), notowane przez F. Lorentza w r. 1923 jako Kudzberowo, po wojnie ciągle pisane Kucborowo w Obwieszczeniu WRN z r. 1951, w spisach Urzędu Gminy, w schematyzmach diecezji chełmińskiej z r. 1975 i 1991, diecezji pelplińskiej z r. 1992 i naj nowszym z r. 1995 oraz na mapie wojskowej z r. 1962. Lorentz odtworzył błędnie formę polską Kudzberowo na podstawie brzmienia kaszubskiego Kucberowo.
Jest to nazwa przeniesiona z Kocborowa pod Starogardem Gdańskim, gdzie mieści się Szpital dla Psychicznie i Nerwowo Chorych. Wieś ta notowana była od XVI w. Wzięła ona początek od staropolskiego dwuczłonowego imienia Chociebor i brzmiała pierwotnie Chocieborowo. Przejście o (Kocborowo) w u (Kucborowo) dokonało się pod wpływem niemieckim. Podobnie mamy Dubowo od nazwiska karczmarza Duba, który wywodził swoje nazwisko od spieszczonego imienia Doba (por. nazwisko Doba), pochodnego od imienia dwuczłonowego Dobiesław. Jest osada Kucborek pod Toruniem w par. Papowo Toruńskie.
Niemcy nazywali omawiane wybudowanie Kucborowojohannisberg, czyli Góra (Św.) jana, palono tu prawdopodobnie ognie w noc św. Jana (23 VI).