FUNDACJA IZBA REGIONALNA W ZGORZAŁEM PONOWNIE ZORGANIZOWAŁA WYDARZENIE pt. ‘’POWRÓT DO KORZENI’’

Wydarzenie odbyło się dwuetapowo. Pierwszym etapem projektu było złożenie dokumentów do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych, dwóch produktów  jak sok z truskawki kaszubskiej i nalewka z truskawki kaszubskiej. Drugim etapem był wyjazd  Fundacji na Jarmark Dominikański do Gdańska i degustacja tych produktów  dla publiczności, uczestników Jarmarku. Podsumowanie projektu miało miejsce 28 sierpnia, w piątkowy wieczór, podczas którego Piotr Szyca z Radio Kaszebe przedstawił w formie prezentacji multimedialnej kultywowanie tradycji kaszubskiej przekazywanych z pokolenia na pokolenie w Rodzie Szyca, takich jak: muzyka, folklor, śpiew, zażywanie tabaki, tradycje Nocy Świętojańskiej oraz obrzędowość mszy kaszubskiej. Przy muzyce kaszubskiego akordeonu zgromadzonych gości częstowano ciepłymi i zimnymi zakąskami. Obecni turyści i goście mieli okazję zapoznać się z Regionem Kaszub.

Docelowo wyżej wymienione dwa produkty: sok z truskawki kaszubskiej i nalewka z truskawki kaszubskiej mają zostać wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych.

Projekt został dofinansowany z dotacji Gminy Stężyca i Fundacji Izba Regionalna w Zgorzałem.