Żeglarski Uczniowski Klub Sportowy Stężyca z udanym debiutem na Mistrzostwach Świata Klasy Cadet

Nasi żeglarze wrócili z Mistrzostw Świata Klasy Cadet organizowanych w Niemczech. Z 28 reprezentantów kraju, aż połowę stanowili zawodnicy z powiatu kartuskiego. Czołowe 7 miejsca w regatach mistrzowskich zajęli Marcin Jarczewski i Julia Czapiewska z ŻUKS Stężyca. Gospodarzem tegorocznych mistrzostw było Bodstedt, położone nad zatoką o tej samej nazwie nieopodal Rugii. Do północnych Niemiec przyjechały 121 załóg z Europy, ale też Australii, Argentyny czy Kuby.

Siedem załóg z powiatu kartuskiego, a także ich trenerzy i rodzice, przebywali w Niemczech od 21 lipca do 4 sierpnia, najpierw trenując, a potem przez pięć dni ścigając się z rywalami. Z dwunastu zaplanowanych wyścigów rozegrano dziewięć, bo końcówka zawodów była niemal bezwietrzna.

W głównych regatach o mistrzostwo świata świetnie popłynęli Marcin Jarczewski i Julia Czapiewska. Młodzi zawodnicy ŻUKS Stężyca uplasowali się na siódmym miejscu w klasyfikacji generalnej. Poszczególne wyścigi kończyli najczęściej w dziesiątce, a jeden z nich nawet na najniższym stopniu podium. Mogli być ciut wyżej, ale przytrafiły im się dwa dalekie miejsca, z których najsłabszy został anulowany, ale drugi pozostał.

Dodatkowo rozegrano regaty tzw. floty promocyjnej dla załóg, które nie zakwalifikowały się do zasadniczego czempionatu. W nich płynęly Zofia Wolska i Malwina Walter.

Mistrzostwa Świata Klasy Cadet w Bodstedt 2018 – wyniki Reprezentantów Polski

Regaty mistrzowskie

7. Marcin Jarczewski i Julia Czapiewska (ŻUKS Stężyca)

9. Magdalena Leymańczyk i Zuzanna Grusznis (PMOS Pisz)