Przejdź do stopki

Historia

Treść

Wybudowanie pod Stężycą (ok. 2,5 km na płd.), notowane przez F. Lorentza w r. 1923 jako Kudzberowo, po wojnie ciągle pisane Kuc­borowo w Obwieszczeniu WRN z r. 1951, w spisach Urzędu Gminy, w schematyzmach diecezji chełmińskiej z r. 1975 i 1991, diecezji pelplińskiej z r. 1992 i naj nowszym z r. 1995 oraz na mapie wojsko­wej z r. 1962. Lorentz odtworzył błędnie formę polską Kudzberowo na podstawie brzmienia kaszubskiego Kucberowo.

Jest to nazwa przeniesiona z Kocborowa pod Starogardem Gdań­skim, gdzie mieści się Szpital dla Psychicznie i Nerwowo Chorych. Wieś ta notowana była od XVI w. Wzięła ona początek od staropol­skiego dwuczłonowego imienia Chociebor i brzmiała pierwotnie Chocieborowo. Przejście o (Kocborowo) w u (Kucborowo) dokonało się pod wpływem niemieckim. Podobnie mamy Dubowo od nazwi­ska karczmarza Duba, który wywodził swoje nazwisko od spieszczo­nego imienia Doba (por. nazwisko Doba), pochodnego od imienia dwuczłonowego Dobiesław. Jest osada Kucborek pod Toruniem w par. Papowo Toruńskie.
Niemcy nazywali omawiane wybudowanie Kucborowojohannis­berg, czyli Góra (Św.) jana, palono tu prawdopodobnie ognie w noc św. Jana (23 VI).