wróć

Mobilne planetarium

By poczuć się jak astronom, wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w niebo. Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Czy warto? Okazję, aby się o tym przekonać mieli uczniowie i mieszkańcy Stężycy. Planetobus z mobilnym planetarium 17 i 18 czerwca pojawił się w Zespole Kształcenia i Wychowania w Stężycy. Projekt realizowany jest przez Centrum Nauki Kopernik wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Mobilne planetarium, podróżujące Planetobusem, to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o  średnicy 5 metrów. W środku zmieści się 30 – 35 osób. Na półokrągłym „suficie” widzowie mogli oglądać pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Kopernika. W jasny dzień oglądali niebo pełne gwiazd, poznali najciekawsze konstelacje, układy planet i inne obiekty astronomiczne. Odwiedzili także Międzynarodową Stację Kosmiczną i dowiedzieli się, co na niej robią astronauci.

Wszyscy możemy czasem być astronomami! Ekipa Planetobusa skutecznie zachęciła do tego widzów ze szkoły w Stężycy. Dzieci z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem przyjęły zorganizowane warsztaty. Ponadto uczniowie uczestniczący w pokazach mobilnego planetarium otrzymali „Poradnik młodego naukowca”, pełen astronomicznych ciekawostek, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu.

Tagi