wróć

KOSZYCZKI DLA SENIORÓW

Według tradycji na Kaszubach w Wielkanoc zając chodzi z koszyczkiem i rozdaje prezenty, najczęściej słodycze, drobne upominki. Kto  powiedział, że zając może przyjść z koszyczkiem tylko do dzieci?

W Gminie Stężyca koszyczkiem wielkanocnym wiosną, jeszcze przed świętami, są obdarowywani seniorzy ( mieszkańcy gminy, w wieku 65 lat i starsi). W kolorowych koszyczkach, dla każdego seniora słodkie produkty mogące poprawić nastrój, sezonowe związane z Wielkanocą i życzenia. A przy okazji pracownicy Gminy w ramach projektu odwiedzają każdego starszego mieszkańca naszej Gminy, pytają o zdrowie, składają życzenia przed świętami. Reakcje na wizytę w domu z koszyczkiem są różne: seniorzy często są zaskoczeni, wzruszeni, mówią, że tego się nie spodziewali, że taka niespodzianka spotkała ich przed Świętami , a niektórzy cieszą się już z tego, że ktoś ich odwiedził. Czasami żartują, że dobrze jest starzeć się w Gminie Stężyca. Podziękowania kierują do Wójta Gminy Stężyca za pamięć o najstarszych i za troskę. Mówią, że zając wielkanocny z koszykiem przyszedł już do nich, tak jak prawdziwy, tylko jałowca nie ma.

Projekt "Koszyczek wielkanocny" służyć ma docenieniu i dostrzeżeniu starszych mieszkańców Gminy Stężyca, czasami samotnych, ograniczeniu ich poczucia opuszczenia w okresie świątecznym bądź złego samopoczucia w okresie przesilenia wiosennego, a także rozwojowi nowatorskiej metody pracy z osobami starszymi, poprzez pracę socjalną w środowisku w ramach projektu.

Tagi

GALERIA