Wiadomości

Środa, 30 stycznia 2019

Nowa Biblioteka będzie perełką architektoniczną centrum Stężycy

Wiemy już jak będzie wyglądała nowa stężycka biblioteka. Przedstawiamy wizualny plan obiektu nowoczesnego, a jednocześnie doskonale wpisującego się w ton architektoniczny tego miejsca.

Biblioteka znajdować się będzie w budynku starej szkoły (naprzeciwko kościoła), gdzie obecnie umiejscowione są mieszkania komunalne. Te mają zostać przeniesione – po gruntownym remoncie – do obecnej lokalizacji gminnej biblioteki. Na czas remontu i budowy nowego obiektu, gminny księgozbiór zostanie przeniesiony do dawnego skrzydła budynku urzędu gminy.

Nowy budynek biblioteki gminnej planowo ma mieć około 1000 m2. Będzie ona utrzymana w tej samej obecnej stylistyce, wpasowując się niejako w klimat sąsiedniego kościoła. Zmodernizowany obiekt dostosowany do istniejącej stylizacji będzie perełką architektoniczną centrum Stęzycy. Aranżacją zajmuje się Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie. Wewnątrz budynku znajdować się będzie tradycyjna biblioteka, czytelnia multimedialna, salka ze sceną – w planach ma ona pomieścić 90 osób i dawać możliwość wyświetlania filmów 3D i 5D. Z pewnością jednym z najciekawszych miejsc będzie oszklony dziedziniec.

O potrzebie przebudowy budynku Gminnej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Majkowskiego w Stężycy mówiło się już od jakiegoś czasu. Rozpoczęcie prac planowane jest na rok 2020, a ich zakończenie – 2021 roku. Szacowany koszt inwestycji to około 4,5 mln zł. Gmina Stężyca na realizacje tej inwestycji zamierza pozyskać środki z zewnątrz.