SZKODY W UPRAWACH NA SKUTEK DŁUGOTRWAŁEJ SUSZY

W związku z wystąpieniem długotrwałej suszy potwierdzonym w komunikacie  Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, Państwowy Instytut Badawczy w Puławach w okresie od 11 kwietnia do 10 czerwca 2018 roku, Wójt Gminy Stężyca wystąpił do Wojewody Pomorskiego o powołanie komisji do szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej spowodowanych suszą. Rolnicy, którzy stwierdzili szkody w swoich uprawach rolnych na skutek suszy mogą składać wnioski o oszacowanie szkód przez komisję. Termin składania wniosku wyznacza się do dnia 13 lipca 2018 roku.

Wniosek należy składać do Urzędu Gminy Stężyca. We wniosku należy wskazać wszystkie dane wnioskodawcy wraz z numerem telefonu. Zwracamy uwagę rolnikom aby podczas szacowania przez komisję posiadać aktualny wykaz upraw zgłoszonych do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W przypadku jakichkolwiek zmian pomiędzy wnioskiem oryginalnym a faktycznie założonymi uprawami należy powziąć nowy wydruk z ARiMR, aby zapisy protokołu szacowania odpowiadały danym zgłoszonym do ARiMR.

Ponadto rolnik powinien posiadać dane dotyczące produkcji zwierzęcej w zakresie średniorocznej liczby sztuk jakie hoduje. Prócz tego powinien posiadać wiedzę na temat nieponiesionych kosztów w uprawach.

Rolnicy będą mogli ubiegać się o odszkodowanie z tytułu suszy jeżeli wysokość strat liczonych kwotowo w całej produkcji gospodarstwa rolnego przekroczy wysokość 30%.

Wnioski o odszkodowanie będzie przyjmować ARiMR. Do wniosku konieczne będzie posiadanie protokołu szacowania szkód.

Druki wniosków o oszacowanie szkód dostępne są na stronie internetowej gminy Stężyca, w Urzędzie Gminy Stężyca ul. Parkowa 1,83-322, Stężyca.

Pliki

6_Obrot_stada.xls 85 KB