REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2018/2019

DO PRZEDSZKOLI, ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH
I KLAS PIERWSZYCH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH, WCHODZĄCYCH W SKŁAD ZESPOŁÓW KSZTAŁCENIA
I WYCHOWANIA, DLA KTÓRYCH ORGANEM PROWADZĄCYM JEST GMINA STĘŻYCA,
 A TAKŻE DO KLASY CZWARTEJ SPORTOWEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ WCHODZĄCEJ W SKŁAD ZESPOŁU KSZTAŁCENIA I WYCHOWANIA W STĘŻYCY,
 DLA KTÓREGO ORGANEM PROWADZĄCYM JEST GMINA STĘŻYCA.

I.    Kontynuacja wychowania przedszkolnego

Rodzice dzieci już uczęszczających do danego przedszkola w pierwszej kolejności składają na kolejny rok szkolny - deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkola w terminie od dnia 12 lutego 2018 r. do 16 lutego 2018 r. do godz. 15:00.

II.    Kryteria naboru do przedszkola/oddziału przedszkolnego

Do publicznego przedszkola/oddziału przedszkolnego przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy.

W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba wolnych miejsc w publicznym przedszkolu, pierwszy etap postępowania rekrutacyjnego odbywa się zgodnie z kryteriami ustawowymi, tj.: wielodzietność rodziny kandydata, niepełnosprawność kandydata, niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata, niepełnosprawność obojga rodziców kandydata, niepełnosprawność rodzeństwa kandydata, samotne wychowywanie kandydata w rodzinie, objęcie kandydata pieczą zastępczą.

W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeśli po zakończeniu tego etapu dane przedszkole/oddział przedszkolny nadal dysponuje wolnymi miejscami będą brane kryteria określone przez organ prowadzący.

W związku z powyższym została podjęta stosowna uchwała:
- UCHWAŁA NR XXII/347/2017 RADY GMINY STĘŻYCA z dnia 23 marca 2017 r. w sprawie określenia kryteriów w drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych wchodzących w skład Zespołów Kształcenia i Wychowania prowadzonych przez Gminę Stężyca.

III.    Kryteria naboru do klasy pierwszej szkoły podstawowej

Do klasy pierwszej publicznej szkoły podstawowej przyjmuje się z urzędu dzieci zamieszkałe w obwodzie danej szkoły oraz w dalszej kolejności na wniosek rodziców (prawnych opiekunów), dzieci zamieszkałe poza obwodem danej szkoły, jeśli szkoła dysponuje wolnymi miejscami.

Zgodnie z  art. 130 ustawy Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017r., poz. 59 z późn.zm.) kandydaci zamieszkali poza obwodem publicznej szkoły podstawowej mogą być przyjęci do klasy pierwszej po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego.

W postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2018/2019 do klasy pierwszej publicznej szkoły podstawowej są brane pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący, z uwzględnieniem zapewnienia jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny oraz lokalnych potrzeb społecznych. Ustalonym kryteriom organ prowadzący przyznaje określoną liczbę punktów oraz określa dokumenty niezbędne do ich potwierdzenia.

W związku z powyższym została podjęta stosowna uchwała:
- UCHWAŁA NR XXII/348/2017 RADY GMINY STĘŻYCA z dnia 23 marca 2017 r. w sprawie określenia kryteriów do przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem publicznych szkół podstawowych wchodzących w skład Zespołów Kształcenia i Wychowania prowadzonych przez Gminę Stężyca.

IV.    Kryteria naboru do klasy czwartej sportowej szkoły podstawowej wchodzącej w skład Zespołu Kształcenia i Wychowania w Stężycy

Do klasy czwartej publicznej szkoły podstawowej sportowej, przyjmuje się kandydatów, którzy:
1) posiadają bardzo dobry stan zdrowia, potwierdzony orzeczeniem lekarskim wydanym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej,
2) posiadają pisemną zgodę rodziców na uczęszczanie do klasy sportowej,
3) uzyskali pozytywne wyniki prób sprawności fizycznej, na warunkach ustalonych przez polski związek sportowy właściwy dla danego sportu, w którym jest prowadzone szkolenie sportowe w danej szkole lub danym oddziale.
W przypadku większej liczby kandydatów spełniających warunki, niż liczba wolnych miejsc, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę wyniki prób sprawności fizycznej.
W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie kryteria, o których mowa w art. 131 ust. 2 i 3 ustawy Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017r., poz. 59 z późn.zm.), tj.: wielodzietność rodziny kandydata, niepełnosprawność kandydata, niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata, niepełnosprawność obojga rodziców kandydata, niepełnosprawność rodzeństwa kandydata, samotne wychowywanie kandydata w rodzinie, objęcie kandydata pieczą zastępczą.

V.     Terminy naboru:

1)    Zarządzenie Nr 12/2018 Wójta Gminy Stężyca z dnia 24 stycznia 2018 r. w sprawie ustalenia harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2018/2019 dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i klas pierwszych szkół podstawowych, wchodzących w skład Zespołów Kształcenia i Wychowania, dla których organem prowadzącym jest Gmina Stężyca, a także do klasy czwartej sportowej szkoły podstawowej wchodzącej w skład Zespołu Kształcenia i Wychowania w Stężycy, dla którego organem prowadzącym jest Gmina Stężyca.

Szczegółowe informacje na temat postępowania rekrutacyjnego oraz niezbędne druki można uzyskać w poszczególnych Zespołach Kształcenia i Wychowania w Gminie Stężyca:
- Zespół Kształcenia i Wychowania w Stężycy -  tel. 58 684-33-10
- Zespół Kształcenia i Wychowania w Szymbarku -  tel. 58 684-38-23