V Rejonowy Konkurs Kolęd i Piosenek Wielojęzycznych

„Znajomość języków jest bramą do wiedzy” stwierdził średniowieczny filozof Roger Bacon i po taki hasłem odbyła się 19.01.2018r. piąta już edycja Rejonowego Konkursu Kolęd i Piosenek Wielojęzycznych. Konkurs organizują nauczyciele języków obcych Zespołu Kształcenia i Wychowania w Stężycy. Do zmagań przystąpiło w tym roku prawie 100 uczestników z 12 szkół powiatu kartuskiego i kościerskiego. W dwóch kategoriach wiekowych zaprezentowało się 20 zespołów muzycznych.

Konkurs otworzyła Dyrektor ZKiW w Stężycy, Pani Lucyna Kerlin, a  swoim patronatem objął go Wójt Gminy Stężyca Pan Tomasz Brzoskowski, który ufundował nagrody i poczęstunek. Imprezę poprowadzili natomiast uczniowie z grupy projektowej z klas II gimnazjum.
Młodzi wykonawcy śpiewali w trzech językach: po angielsku, kaszubsku i niemiecku. Ich umiejętności językowe i muzykalność oceniała komisja w składzie: Pani Wanda Kiedrowska (regionalistka i nauczycielka języka kaszubskiego), Pani Lidia Piór (nauczycielka muzyki) oraz Pani Magdalena Szuttenberg (nauczycielka języka angielskiego). Po wysłuchaniu młodych artystów Jury przyznało następujące miejsca:

w kategorii klas III-VI szkoły podstawowej:

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Kaliszu, piosenka kaszubska,,Swiéc nòm gwiôzdo”

II miejsce – Szkoła Podstawowa Osowo w Karsinie, piosenka kaszubska ,,W trąbë grają”

III miejsce – Szkoła Podstawowa w Lipuszu, piosenka kaszubska,,Czemù ptûchë dzys spiéwojo?”

Wyróżnienie: Szkoła Podstawowa w Szymbarku, piosenka angielska ,,Deck the halls”

Szkoła Podstawowa w Klukowej Hucie, piosenka angielska „That’s Christmas to me”

w kategorii klas VIISP i II-III gimnazjum:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Sierakowicach, piosenka angielska ,,Winter Wonderland”
II miejsce- Zespół Szkół w Lipuszu, kolęda kaszubska,,Narodzył sê nòm”
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 w Kościerzynie, piosenka angielska ,,That’s Christmas to me”

Wyróżnienie: Zespół Kształcenia w Łubianie, piosenka angielska,,Mary did you know”

Wyróżnienie specjalne: Zespół Kształcenia i Wychowania w Stężycy, kolęda kaszubska „Betlejemskô kolâda”

Oczekiwania na werdykt umilił występ zespołu tanecznego HOT i Scholi z ZKiW w Stężycy. Najlepsi wykonawcy otrzymali dyplomy i nagrody za I, II, III miejsce oraz wyróżnienie w każdej z kategorii. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe upominki. Konkurs przebiegał w miłej i życzliwej atmosferze. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkich zapraszamy do udziału w następnej edycji, już za rok.

Organizatorzy:

Emilia Dopke (nauczyciel języka angielskiego)

Kamila Simon (nauczyciel języka niemieckiego)

Dorota Leśniowska (nauczycielka języka angielskiego)