Przejdź do stopki

POMOC DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH POSZKODOWANYCH W ŻYWIOLE NAWAŁNICY W 2017 R.

Treść

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił program „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu w 2017 r."

Adresatami programu są poszkodowani na skutek żywiołu:

• osoby niepełnosprawne posiadające aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne) oraz
• dzieci i młodzież niepełnosprawna posiadająca aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, wydane przed ukończeniem 16 roku życia zamieszkujące na terenie gmin poszkodowanych w wyniku żywiołu w sierpniu 2017 r., których wykaz określony został w załączniku do:
• rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 sierpnia 2017 r. w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 r., w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1547, z późn. zm.) link do rozporządzenia,
• do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 r., w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1583) link do rozporządzenia.


Kto jest realizatorem programu, gdzie i do kiedy należy składać wnioski?
Realizatorem programu jest samorząd powiatowy.Samorząd powiatowy wyznacza jednostkę organizacyjną do realizacji programu, która dysponuje formularzami wniosków, rozpatruje złożone wnioski i podejmuje decyzje w sprawie udzielenia wnioskowanej pomocy – na ogół jednostką tą jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Wnioski w ramach programu składane są w trybie ciągłym, jednakże nie później niż do 1 grudnia 2017 roku.

Jaką pomoc można uzyskać w ramach programu?
Każda poszkodowana w wyniku żywiołu osoba niepełnosprawna spełniająca wszystkie warunki przewidziane w programie może otrzymać:
1. w ramach Modułu I programu – jednorazowe świadczenie na rehabilitację społeczną w wysokości 2.000,00 zł (słownie: dwa tysiące złotych),
2. w ramach Modułu II programu – jednorazowe świadczenie stanowiącego rekompensatę poniesionych strat i/lub pokrycie kosztów przeprowadzenia naprawy w odniesieniu do sprzętu/urządzenia /środka pomocniczego/przedmiotu ortopedycznego, którego zakup był dofinansowany ze środków PFRON, w tym w ramach programów Rady Nadzorczej PFRON (niezależnie od daty przyznania pomocy ze środków PFRON).


Więcej informacji można uzyskać w GOPS w Stężycy pod nr telefonów: (058) 882-89-41,53,54,56,i 57 lub w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach tel. 58 685-33-20