Zaczynamy budowę kanalizacji i dróg na wiosnę 2017 roku

22 września 2016 roku w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie prezes Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Stężycy wraz z panią Wiceprezes podpisali umowę na dofinansowanie projektu pn. „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach: Stężyca, Szymbark, Potuły, Kamienica Szlachecka, Borucino, na terenie aglomeracji Stężyca”. Uzyskana kwota dofinansowania to 20 731 403,04 zł.

5 maja 2016 r. opublikowana została przez Ministerstwo Środowiska lista rankingowa projektów dla konkursu nr POIiŚ.2.3/1/2015, w ramach którego Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. złożyło wniosek o dofinansowanie realizacji projektu pn. „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach: Stężyca, Szymbark, Potuły, Kamienica Szlachecka, Borucino, na terenie aglomeracji Stężyca” w ramach Działania 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Przedmiotowy projekt uzyskał pozytywną kwalifikację na liście rankingowej i został przekazany do dalszego etapu oceny. Po kolejnej weryfikacji projekt Gminy Stężyca przeszedł pozytywnie kolejne etapy oceny i ostatecznie zakwalifikował się do otrzymania dofinansowania.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest Instytucją Organizującą Konkurs dla działania 2.3 POIiŚ 2014-2020 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach o wielkości co najmniej 10 000 RLM. Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów planowanych do realizacji w aglomeracjach co najmniej 10 000 RLM wynosi 4 500 000 000 zł.

Projekt Gminy Stężyca, o łącznej wartości 39.158.685,84 zł zł i otrzymanym dofinansowaniu na poziomie 20.731.403,04 zł, zakłada rozbudowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na  terenie gminy Stężyca w miejscowościach: Stężyca, Szymbark, Potuły, Kamienica Szlachecka, Borucino oraz zakup specjalistycznego sprzętu dla Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Stężycy. Ogólna długość nowopowstałej sieci kanalizacyjnej wynosi 39,10 km. Rodzaj systemu kanalizacji: kanalizacja grawitacyjna oraz ciśnieniowa.

Ścieki z wybudowanej kanalizacji płynąć będą do nowowybudowanej w 2015 roku Gminnej Oczyszczalni Ścieków. Ponadto dofinansowaniu podlega również zakup nowoczesnego sprzętu do obsługi sieci kanalizacyjnej, między innymi samochód wielofunkcyjny – specjalistyczny WUKO, samochód asenizacyjny, koparki, samochody serwisowe.

Termin ogłoszenia przetargu na realizację powyższego zadania zostanie ogłoszony w październiku 2016 rok.

Planowany termin zakończenia inwestycji zaplanowany jest na koniec 2019 rok.

Podpisana Umowa na dofinansowanie budowy kanalizacji na kwotę ponad 20 mln zł.